sv

13 Mart 2023 itibarıyla Ripple – SEC davası güncellemesi

13 Mart 2023 10:15

Kripto para topluluğu, Ripple ile Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) arasındaki yasal davadaki özet kararı dört gözle bekliyor ve kararın Mart ayı sonuna kadar geleceği tahmin ediliyor.

13 Mart 2023 itibarıyla Ripple – SEC davası güncellemesi

En son güncellemede, ABD’li avukat Jeremy Hogan, 9 Mart’ta attığı bir tweet’te , mahkeme başkanı Analisa Torres’in XRP’nin menkul kıymet  olup olmadığına çoktan karar vermiş olabileceğini öne sürdü.

XRP yanlısı bir avukat olan Hogan, yargıcın kripto para birimini satın alan XRP sahiplerinin bakış açısını tartışırken en son kararında en az üç kez Marine Bank v. Weaver menkul kıymetler hukuku davasına atıfta bulunduğunu belirttikten sonra sonuca vardı. Hogan ayrıca, satılanın geniş çapta menkul kıymet olarak kabul edilip edilmediğini sorgulayan davadan bir alıntı paylaştı.

Daubert önergeleri karar veriyor

Avukatın iddiası, yargıç Torres’in her iki tarafın bilirkişi tanıklığını özet karardan hariç tutmak için sunduğu “Daubert” önergelerine ilişkin 57 sayfalık bir karar vermesinin ardından geldi. Karardan, yargıç her bir tarafın önergesinin bir kısmını kabul edip reddettiği için ne Ripple ne de SEC kazanan olarak kabul edilemez.

Karara göre yargıç Torres, XRP alıcılarının beklentilerini analiz etmekle görevli SEC’in en iyi bilirkişi Patrick Doody’yi görevden aldı.

Bununla birlikte, Ripple’ın sözleşmeleri ile Howey davasındakiler arasındaki farklar, XRP’nin vergi muamelesi, XRP’nin muhasebe muamelesi ve XRP’deki para birimi uzmanları hakkındaki Ripple uzmanlarının hepsinin kayıtlarda kalmasına izin verildi.

Daubert kararında net bir kazanan olmamasına rağmen, Ripple’ın baş hukuk sorumlusu Stuart Alderoty, sonucun ödeme firmasının lehine olduğunu öne sürdü ve davadan emindi.

Alderoty, “Baştan sona söylediğimiz gibi, davamız hakkında ve her kararda kendimize her zaman daha da fazla güven duyduk” dedi.

Ripple yöneticilerinin davaya katılımıyla ilgili sorular

Aynı zamanda, XRP yanlısı avukat John Deaton, SEC’in şirkete karşı yürüttüğü icra davasında Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in adını vererek önemli bir hata yaptığına inanıyor . Deaton, SEC’in iddia edilen menkul kıymet ihlallerinden doğrudan sorumlu olmayan kişileri hedeflemek yerine yalnızca XRP’yi çıkaran şirket olan Ripple’a odaklanması gerektiğini belirtti.

Deaton başlangıçta , davadaki yargıcın SEC avukatlarını yasayı yerine getirmekten çok kendi çıkarlarına öncelik vermekle suçladığını ileri sürdü . Avukat, temsilcilerinin yasaya uymaması durumunda SEC’in yasayı etkili bir şekilde uygulama yeteneğini sorguladı.

Finbold tarafından bildirildiği üzere , eski bir avukat ve izinsiz Layer 2 platformu Evernode XRPL’nin kurucu ortağı Scott Chamberlain, davanın muhtemelen beş sonucu olacağını öngördü. Chamberlain, öngörüsünün bir parçası olarak, XRP’nin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılması ve denizaşırı yapılan satışlar konusunda mahkemenin yargı yetkisi konusunda emsal teşkil ederek meselenin çözülebileceğine inanıyor.

Daha önce Ripple, Adil Bildirim Savunmasını desteklemek için bir Yüksek Mahkeme kararına atıfta bulunan bir mektup göndermişti. Dosyalama, ABD hükümetinin offshore banka hesaplarını bildirmeyen ABD vergi mükelleflerine ceza verme yetkisini sınırlayan bir karara yanıt olarak geldi.

Ripple, hangi eylemlerin yasaklandığı konusunda net sınırlar oluşturan federal yasaların önemini vurguladı ve kripto para birimi endüstrisinde düzenleyici netlik ihtiyacını vurguladı.

XRP fiyat analizi

Öte yandan, XRP’nin değeri genel piyasa ile birlikte işlem görmeye devam ediyor. Basın zamanında, token haftalık yaklaşık %2 artışla 0,37 dolardan işlem görüyordu.

13 Mart 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

XRP şu anda yaklaşık 18,8 milyar dolarlık bir piyasa değerini kontrol ediyor. Bu nedenle, genel piyasa ABD bankacılık sektörü serpintisine tepki verirken, XRP’nin hafta sonuna kadar nasıl işlem göreceği henüz belli değil.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

13 Mart 2023 itibarıyla Ripple – SEC davası güncellemesi