Sosyalping Teknoloji Haberleri

Dünya Teknoloji Arşivi

Avrupa ve ABD’de en çok satılan araçların boyut farkı viral oldu

Avrupa ile ABD’de en çok satılan aracın boyut farkı viral oldu. ABD’de satılan araç devasa bir Ford F-150. Avrupa’da ise Peugeot 208.

ABD toplumu her zaman her şeyin daha büyüğüne ilgi gösteriyor. Bu yüzden ABD’de satılan araçların büyük bölümü de gerçekten devasa pickup araçlar. Toplumun genel olarak iri ve kilolu olmasının da etkisiyle ABD’de 2022’de en çok satılan aracın Ford F-150 (SuperCrew) olduğu açıklandı. Avrupa’da ise durum birçok bölgede tam tersi. Çok eski tarihin de etkisiyle Avrupa’da birçok kişi daha ufak araçlara yöneliyor. Örneğin 2022’de Avrupa’da en çok satılan araç Peugeot 208 modeliydi. Bu konuyu şimdi gündeme getiren ise Carsized internet sitesi üzerinde yapılan karşılaştırmanın Reddit üzerinde viral olması oldu. Bu karşılaştırmada Ford F-150 ile Peugeot 208 yan yana getiriliyor ve aradaki fark gerçekten inanılmaz görünüyor. İki araç arasında yükseklik, genişlik ve uzunluk açısında devasa fark bulunuyor. 

Alışveriş için yol yapmanın ağırlıklı olarak şart olduğu ABD’nin dev pickup sevdası artarak devam ediyor, yeni jenerasyon için bu araçlar elektrikli hale getiriliyor. Avrupa pazarında ise eski şehirlerdeki dar sokaklar, çoğu bölgede aşırı araç zorunluluğu olmaması, kültür yapısı ve ufak aile mantığı nedeniyle ufak araçlara olan talep düşecek gibi görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki 2022’de Türkiye’de en çok hangi otomobil modelleri satıldı? Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verileri üzerinden derlendiği ve hesaplandığı kadarıyla 2022’de Türkiye’de en çok satılan otomobil modelleri listesinin lideri 68 binden fazla satış ile Fiat Egea Sedan modeli oldu. İkinci sırada 41 bini geride bırakan Renault Cilo HB olurken, üçüncü sırayı 30 bini geçen Toyota Corolla aldı. Listenin devamında sırasıyla Renault Megane Sedan, Fiat Egea Cross, Dacia Duster, Hyundai i20, Renault Taliant ve Hyundai Bayon karşımıza çıkıyor. 2022’de 592 binden fazla sıfır otomobili modelinin satıldığı Türkiye’de, B segmentinin ilk üçünde Renault Cilo HB, Hyundai i20 ve Renault Taliant yer alıyor. A segmentinin başında karşımıza Kia Picanto, Hyundai i10 ve Fiat Panda çıkıyor.

C segmentinin ilk üçünde Fiat Egea Sedan, Toyota Corolla ve Renault Megane Sedan yer alıyor. D segmentinin en üstünü ise 8 binden fazla satan Volkswagen Passat yanında Merecedes-Benz C serisi ve BMW 3 serisi kapatıyor. E segmentinde BMW 5 Serisi, Mercedes-Benz E Serisi ve Volvo XC90 ilk üç sırayı alırken, F segmentinin üstünde Mercedes-Benz EQS – Mercedes-Benz S Serisi ve Mercedes-Benz CLS bulunuyor.