sv

Bitcoin neden bu kadar hızlı yükseliyor? 3 günde büyük sıçrayış

14 Mart 2023 09:00

ABD’nin önemli bankalarından Silicon Valley Bank (SVB) ve kripto para şirketlerine hizmet veren bir başka banka Signature Bank’ın iflası, ABD finans sektöründe bir krize yol açtı. Haftanın ilk günü seans öncesi saatlerde artan volatilite nedeniyle birkaç banka hissesinin alım satımı durduruldu. Birçok bankanın hissesi, borsalar tarafından alım satım durdurulmadan önce düşüşünü sürdürdü.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD bankacılık sisteminde ‘güven’ ilan etmek üzere devreye girdi. Banka krizi bağlamında daha sert banka düzenlemeleri sözü verdi.

Yükseliş devam edecek mi?

Bir hafta öncesinde, bir numaralı kripto para Bitcoin, 20 bin seviyelerinin altına düşmüştü. Bu hafta ise teknoloji odaklı Silicon Valley Bank’ın çöküşü ABD bankacılık sisteminde fırtınaya sebep oldu. Bankacılık sistemine güvenin zedelenmesi dijital varlıklara yaradı.

Bitcoin 24 bin doları aştı

Risk varlıklarındaki bu sıçrayış, ABD’li düzenleyicilerin pazar gecesi Silicon Valley Bank tüm mevduat sahiplerini destekleme ve diğer bankalar için ek fon sağlama planlarını açıklamasının ardından geldi. Fed’in mart ayında faiz artırmama ihtimali güçlenince Bitcoin, 24 bin doları da aştı. Diğer yandan, sıralı istihdam verileri, ABD’li yetkililerin ülkenin finans ve bankacılık sistemi için kurtarma planı, kripto meraklılarının bu oynak pazardaki güvenini tazeledi.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bitcoin neden bu kadar hızlı yükseliyor? 3 günde büyük sıçrayış