sv

Boeing uçak kazaları için bütcesini ayarlıyor

25 Eylül 2022 21:00

Ajans, Boeing’in 737 Max uçağının karıştığı kazalarla ilgili olarak “maddi olarak yanıltıcı kamuoyu açıklamaları” yaptığını tespit etti. Şirketin eski CEO’su Dennis Muilenburg da suçlamaları çözmek için 1 milyon dolar ödeyecek. SEC, Boeing ve Muilenburg’un federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal ettiğini iddia etti. Ajansın bulgularını ne kabul ettiler ne de reddettiler.

SEC, Ekim 2018’de 189 kişinin ölümüne neden olan ilk kazadan sonra, Boeing ve Muilenburg’un durma önleyici Manevra Özelliklerini Artırma Sisteminin (MCAS) devam eden bir güvenlik endişesi oluşturduğunun farkında olduklarını iddia etti. Ancak şirket, halka 737 Max’in “gökyüzünde uçmuş herhangi bir uçak kadar güvenli” olduğunu söyledi.

SEC, yaptığı açıklamada, Mart 2019’da 157 kişinin öldüğü ikinci bir kazanın ardından, şirket ve Muilenburg, “aksi bilgilerin farkında olmalarına rağmen, MCAS ile ilgili sertifikasyon sürecinde herhangi bir kayma veya boşluk olmadığını” iddia etti. Kazaların ardından, tüm 737 Max uçakları 18 aydan fazla bir süre yerde kaldı.

Boeing uçak kazaları için kesenin ağzını açıyor

SEC Başkanı Gary Gensler, “Bu iki uçak kazasının yol açtığı trajik can kaybını tarif edecek hiçbir kelime yok.” dedi. “Kriz ve trajedi zamanlarında, halka açık şirketlerin ve yöneticilerin piyasalara tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamalar yapması özellikle önemlidir. Boeing Şirketi ve eski CEO’su Dennis Muilenburg, bu en temel yükümlülüğünde başarısız oldu.”

Boeing, CNN’e verdiği demeçte, anlaşmanın “SEC’in 737 Max kazalarıyla ilgili konularda daha önce ifşa ettiği soruşturmayı tamamen çözdüğünü” söyledi. “Bugünkü anlaşma, şirketin 737 Max kazalarıyla ilgili önemli yasal sorunları hissedarlarımızın, çalışanlarımızın ve diğer paydaşlarımızın çıkarlarına en iyi şekilde hizmet edecek şekilde sorumlu bir şekilde çözme çabasının bir parçasıdır.”

Boeing, cezai suçlamalardan kaçınmak için daha önce Adalet Bakanlığı ile 2,5 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı. Geçen yıl, büyük bir jüri Boeing’in eski baş teknik pilotu Mark A. Forkner’ı dolandırıcılık suçlamalarıyla suçladı. Kazalarla ilgili olarak cezai iddianameyle karşı karşıya kalan tek Boeing çalışanı olan Forkner, 737 Max’in değerlendirilmesi ve sertifikalandırılması sırasında FAA’nın Uçak Değerlendirme Grubunu aldatmakla suçlandı. Bu yılın başlarında dört günlük bir yargılamanın ardından bir jüri, Forkner’ı suçsuz buldu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Boeing uçak kazaları için bütcesini ayarlıyor