sv

Efsanenin yeni dönemi; MINI Cooper için gelecek nesil elektrik formülü açıklandı

09 Mart 2023 14:00

2024 itibarıyla kademeli olarak karşımıza çıkarılacak yeni MINI Cooper için elektrikli versiyondan önemli bilgiler paylaşıldı.

Elektrifikasyon odağındaki dönüşüm için ilk ciddi kapsamlı adımı 2024 yılından itibaren hayata geçirmeye hazırlanan MINI, bu tarihten itibaren ürün gamındaki tüm üyeler için elektrikli versiyonu sokaklara çıkartacak. 2026’ya kadar uzanacak olan süreçte John Cooper Works rozeti için de ilkleri göreceğimiz bir dönem bizi bekliyor. İngiliz üreticinin elektrikli modellerinin merkezi ise Çin olacak. Yeni dönemde benzinli motorlara da veda etmeyecek olan marka, bu sayede her türlü kullanıcı kitlesini elinde tutmak istiyor. Planın temel taşlarından biri ise şu anda ilk resmi detaylarını gördüğümüz MINI Cooper EV olacak. Halihazırda “Electric SE” rozetiyle gördüğümüz model için artık “Cooper EV” tercih edilecek.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MINI Cooper EV tasarımda da önemli revizyonlar getirecek

Mart 2024’te seri üretim formuyla tanıtılması planan Cooper EV için çok ciddi bir çalışma süreci yürüten MINI, benzinli versiyonları ise Temmuz 2024’e tarihlemiş durumda. Yeni nesil modellerde ebatlara da ekstra ilgi gösterildiğinin vurgulanması kesinlikle dikkat çekiyor. Daha kısa kaput, yanal ve dikey formda daha geniş bir aks aralığına odaklanan markanın tüm bu değişimleri yaparken 3,8 metrelik toplam uzunluğu koruması da aracın genel karakterine olan saygıyı ortaya koyuyor. Bununla birlikte tasarımı yenilenecek daha büyük ebatlardaki jant setlerinin de bu ekosistemde önemli rolü olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW-MINI ikilisinin Çin’de Great Wall Motors ile gerçekleştirdiği ortaklıktan doğan Spotlight EV platformu, MINI elektrikli ürün gamının temelini oluşturacak. Buna paralel olarak batarya paketi odağında 40 kWh ve 54 kWh’lik iki farklı seçeneğin şimdilik ön planda olduğunu görüyoruz. Menzil tarafındaki başlangıç seviyesi ise 385 kilometre dolaylarında. 2025 yılı içerisinde lanse edilecek olan JCW versiyonunda ise 54 kWh kapasiteli paketin standart olarak sunulması ve maksimum gücün 250 beygire kadar yükselmesi masadaki bilgiler arasında.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Efsanenin yeni dönemi; MINI Cooper için gelecek nesil elektrik formülü açıklandı