sv

Ethereum 2.0 yatırımcılarını üzdü!

19 Eylül 2022 10:27

Ethereum kripto para birimi geçtiğimiz hafta “The Merge”ü (Birleşme) başarıyla tamamladıktan sonra çevrecileri sevindirmiş olabilir. Ancak, bazı yatırımcılar bu işlemden memnun gözükmüyor. Bunun temel nedeni, çalışma kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçişin gerçek anlamda herhangi bir fayda sağlamaması veya ortaya çıkan maliyetleri düşürmemesi.

PoW’dan PoS‘a geçen Ethereum, oyuncuların ikinci el pazarında çok daha fazla grafik kartına sahip olması anlamına gelebilir. Ancak, Ethereum Vakfı, bir SSS üzerinde Merge’ün işlemlerin hızı üzerinde kayda değer bir etkisi olmayacağını ve bir işlemin tamamlanması ve doğrulanması için gereken masrafların aynı kalacağını doğruladı.

Ethereum Vakfı, PoS‘a geçtikten sonra Ethereum’un enerji maliyetlerinin yaklaşık %99,95 oranında azalması gerektiğini iddia etmiş olsa da, bunun genellikle “Gaz ücretleri” olarak bilinen işlem maliyetleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacak.

Ethereum ağı ne kadar yoğun olursa, Gaz ücretleri o kadar yüksek olur. Ancak, PoS kapsamında bir bloğu doğrulamak için gereken işlem gücünde büyük bir azalmaya rağmen, Ethereum Vakfı “ağ kapasitesini veya verimini doğrudan etkileyen” hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. Başka bir deyişle, gaz ücretleri değişmeyecek.

Birçok kripto para birimi sahibinin ikinci şikayeti, PoS Ethereum’u içeren işlemlerin, önceki PoW yinelemesi ile zamanı alması gibi gözüküyor. Tarihsel olarak, çalışma kanıtı üzerinde hedef, her ~ 13.3 saniyede bir yeni bir bloğa sahip olmaktı. Proof-of-stake altında, slotlar tam olarak her 12 saniyede bir gerçekleşir. Bu oldukça önemsiz bir değişiklikti ve kullanıcılar tarafından fark edilmesi pek mümkün değil.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ethereum 2.0 yatırımcılarını üzdü!