sv

Ferrari Roma Spider; F430 sonrası “üstü açık özlem” sona erdi

17 Mart 2023 12:53

Beraberinde uzun yılların ilklerini getiren Ferrari Roma Spider, İtalyan performansının erişilebilir seçeneklerinden olacak.

Son dönemlerde daha çok ilk SUV modeli olarak sokaklara çıkarılan Purosangue üzerinden gündeme gelen Ferrari, piyasa üzerinde var olan tartışmaları bir kenara bırakarak kendi yolunda ilerlemeye devam ediyor. “Peki bunun sonucunda ne oldu?” Şu an karşımızda duran Ferrari Roma Spider, kendi içerisinde getirdiği bazı ilkler ile halihazırda var olan sis bulutlarını daha keyifli sohbetler üzerinden dağıtma potansiyelini de beraberinde getiriyor. Ferrari’nin F430’dan sonra -ki bu da hiç de azımsanmayacak bir süre demek- satışa sunacağı ilk soft top convertible modeli olacak Roma Spider, ürün gamındaki en erişilebilir seçeneklerin başında gelecek. Bu ilkler başlığı içerisinde bizi daha da eskiye götüren ise 365 GTS4 ile olan benzerlik olacak. Bu çerçevede, Roma Spider’ın 1969’dan sonra gelen ilk önden motorlu soft top olduğunu da belirtelim.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari Roma Spider; performansta taviz yok

Bu tip açılır tavanlı versiyonların beraberinde getirdiği ağırlık dezavantajına hepimiz alışığız. Eklenen tavan mekanizmasına paralel olarak burada da Coupe versiyona göre 84 kilogramlık ekstra bir yük karşımıza çıkıyor. Tüm parçalarının bir araya gelmesiyle 1.570 kilogramlık bir Convertible olan Roma Spider’da performans verileri ise Coupe ile paralel olması sebebiyle memnun edici. Böylesine önemli bir ağırlık handikapına rağmen otomobilin 0’dan 100’e hızlanmasını Coupe ile aynı olacak şekilde 3,4 saniyede tamamlayabiliyor olması önemli. Coupe’nin 0-200 performansı ise hala bir adım önde. 320 km/s’lik maksimum hız limitiyle gelen modelde 8 kademeli çift kavrama şanzımanla kombin edilen 3,9 litrelik V8 makinenin 620 PS’lik güç ve 760 Nm’lik tork üretimi de devam ediyor.


Performans verilerinin dışında Roma Spider’ın özel rakamlarına da değinmeden geçmeyelim. Modelin tavan açılma limitlerine baktığımızda, 60 km/s aktif hıza kadar bu işleme izin verildiğini görüyoruz. Açılış süresi ise 13,5 saniye olarak veriliyor. Normal şartlarda 255 litrelik bagaj hacmi bulunan Roma’nın, tavanın arkaya katlanmasıyla birlikte buradaki kullanım alanı da hissedilir oranda kaçınılmaz şekilde törpülenecek. Modelin fiyatları ise henüz açıklanmış değil.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ferrari Roma Spider; F430 sonrası “üstü açık özlem” sona erdi