sv

FPS arttırmak artık çok kolay: OyunCanavarı87

25 Ocak 2023 14:30

Son dönemlerde piyasaya sürülen oyunların bir hayli yüksek gereksinimler ile geldiğini biliyoruz. Bunun gibi durumlarda işlemci ve ekran kartımız ve RAM belliğimiz yeterli olmayabiliyor. Biz de sizler için bu yüzden genellikle yüksek grafikli oyunlarda karşımıza çıkan, düşük FPS bir sorununa çözümlerimizi anlattık.

FPS arttırmak artık çok kolay: OyunCanavarı87

Monster Notebook katkıları ile hazırladığımız Oyun Canavarı serimizin bu bölümünde sizler için özellikle işlemci ve ekran kartı tarafında oluşabilecek sorunları minimuma indire gelmek için, FPS arttırma yöntemlerinden bahsedeceğiz. İlk olarak işlemci konusunu baz aldığımız zaman ısınma tarafında karşımıza çıkan FPS drop gibi sorunların önüne geçebilmek için overclock işlemi yapabilirsiniz . Hız aşırtma adı verilen bu işlem, işlemcinizin daha yüksek güçte çalışmasını sağlayacak. Fakat ısınma sorunlarını da beraberinde getirecektir. Bu yüzden bu işlemi yaparken bilen birisine danışmanızda fayda var.

FPS arttırmak

Ekran kartı tarafında ise genel olarak grafikleri performans ayarına getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden AMD ve Nvidia sürücülerinin içerisinde bulunan ayarlarda, deneysel keskinleştirme, GPU ölçekleme ve kenar yumuşatma gibi seçenekleri maksimum performans modunda çalıştırmanız gerekiyor. Eğer yine de FPS yükseltmek için yeterli olmadıysa ekran kartınızla desteklediği takdirde overclock işlemi yapabilirsiniz. Tıpkı işlemcide olduğu gibi ekran kartına yapılacak olan overclock işlemi de ısınma sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bu konuda da dikkat etmeniz gerekiyor.

Genel hatlarıyla diğer FPS arttırma yöntemlerine baktığımızda ise driverları güncellemek, gereksiz dosyaları temizleme ve RAM belleği sıkıştıran uygulamaları kapatma gibi yöntemler de FPS arttırılması için etkin rol oynayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

FPS arttırmak artık çok kolay: OyunCanavarı87