sv

Google, Android 14 ile birlikte önemli bir güvenlik oluşturacak!

25 Ocak 2023 22:00

iOS mu Android mi sorusuna iOS yanıtını verenlerin en önemli savunması, iOS’un Android’e göre hem daha stabil olması hem de daha güvenli bir kullanıcı deneyimine imkan sağlamasıdır. Tabi teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların güçlenmesiyle birlikte, bu karşılaştırmadaki stabilite kavramı zaman içerisinde değerini yitirdi çünkü artık Android işletim sisteminin de son derece stabil olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öte yandan güvenlik konusunda iOS’un Android’e göre hala birkaç adım önde olduğu da kesin. İşte aradaki bu farkı kapatmak ve Android’i daha güvenli bir platform haline getirmek isteyen Google, kolları sıvadı ve radikal kararlara imza attı.

 

Google, Android 14 ile birlikte önemli bir güvenlik katmanı oluşturacak

Buna göre Android 14 sürümüyle birlikte artık kullanıcılar eski uygulamaları yüklemeyecek. Buradaki eski sınırı şimdilik Android6.0 Marshmallow’un çok daha ileri çekilmesi şeklinde kurgulanacakken, sınırın hangi versiyondan çekileceği hala belli değil. Bununla birlikte daha önemli bir karar olarak Google, artık APK yüklenmesi de zorlaştıracak.

Yani sıradan bir Android kullanıcısı, Play Store’da bulunmayan bir uygulamanın APK’sını Google’da aratarak onu telefonuna indirip kuramayacak. Bunun için harici birkaç komut istemi daha yerine getirmek zorunda kalacak ki, birçok insan bununla uğraşmak istemeyeceği için üçüncü parti mağazalardan indirilen ve zararlı yazılım içerme ihtimali yüksek olan uygulamalara olan talep azalacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Google, Android 14 ile birlikte önemli bir güvenlik oluşturacak!