sv

Google Haberler’de nasıl yer alınır? Google News’te başarının sırrı!

23 Ekim 2022 13:21

Google Haberler’de yer alma hakkında sık sorulan soruların cevapları

Google’da, kullanıcıları güvenilir yayıncıların alakalı ve güvenilir haberleriyle buluşturarak herkesin dünyayı anlamasına yardımcı olmak istiyoruz. Bugün, yayıncılardan sıklıkla gelen bazı soruları yanıtlayarak haberlerin Google Haberler’de ve Google Arama’da nasıl yer aldığının daha iyi anlaşılmasını sağlayacağız.

Haber içeriği; Google Haberler, Google Arama, Google Asistan, YouTube ve Keşfet de dahil olmak üzere birkaç farklı Google ürününde yer alabilir. Çoğu yayıncının soruları bu ürünlerle ilgili olduğundan bu yayında Google Haberler’e ve Google Arama’daki Haber yüzeylerine odaklanacağız.

Google Haberler (Google Haberler iOS ve Android uygulamalarının yanı sıra news.google.com‘u da kapsar), belirli konuları ve haber kaynaklarını takip edebilmenin yanı sıra kullanıcıların en son haberlere ait bağlantılara ulaşmasına yardımcı olan çeşitli özellikler içerir. Örneğin, “Sizin için” feed’i ilgi alanlarınıza dayalı haberler içerirken uygulamadaki Başlıklar bölümü, belirli bir bölgedeki tüm kullanıcılara haber değeri taşıyan yeni hikayeler gösterir. Kullanıcılar, içerik bağlantılarını bulmak için Google Haberler’de arama da yapabilir.

Google Haberler BaşlıklarıGoogle Arama, web sonuçlarında haber içeriklerinin bağlantılarını göstermenin yanı sıra haberlere özel iki yüzey de içerir. En çok okunan haberler bandı, kullanıcılar en son spor karşılaşmaları veya yeni bilimsel gelişmeler gibi güncel bir konu hakkında arama yaptığında konuyla alakalı haberleri öne çıkaracak şekilde genellikle Arama sonuçlarının üst kısmında görünür. Kullanıcılar, Arama’daki Haberler sekmesine gittiklerinde arama sonuçlarını haberlerle ilgili sonuçlara odaklanacak şekilde daraltarak haberlerin içeriği hakkında daha geniş bağlama ulaşabilirler.

Google Haberler'de En Çok Okunan Haberler

Siteniz otomatikman Google Haberler’e ve Arama’daki haber yüzeylerine uygun olarak değerlendirilir. Başvuru yapmanız gerekmez. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki özelliklere sahip alakalı içerikler üretmektir:

Önceden bu haber ürünlerinde yer almak için bir başvuru sürecimiz mevcuttu ancak Aralık 2019’da Yayıncı Merkezi’ni kullanıma sunduğumuz için bu süreç yaklaşık iki yıldır kullanımda değil. Bu değişiklik, başvuru yapmaları gerektiğini bilmedikleri için geçmişte gözden kaçmış olabilecek siteler de dahil olmak üzere web’in tamamında daha uygun haber içerikleri belirlememizi sağladı.

Buradaki uygunluk ayrıntıları yalnızca Google Haberler, En çok okunan haberler ve Arama’daki Haberler sekmesi için geçerlidir. Bu ayrıntılar, Google Arama’daki web sonuçlarında görünme özelliği için geçerli olmayıp onu etkilemez. Google’da web sitenizle yer alma hakkında daha fazla bilgi edinin.

En iyi yöntem, Search Console’da Google Haberler ve Google Arama (Haberler arama türüne göre filtrelenmiş) ile ilgili performans raporlarına bakmaktır. Bu raporlar, sitenizin Google Haberler’den ve Google Arama’daki haber yüzeylerinden trafik alıp almadığını gösterir. Alıyorsa, içeriğinizin gösterilmeye uygun ve alakalı olduğunu anlarsınız. Performansı nasıl izleyeceğinizle ilgili daha fazla bilgi için Google Haberler’in etkisini ölçmeyi öğrenin.

Search Console'da Google Haberler

Siteniz otomatikman Google Haberler’e ve Arama’daki haber yüzeylerine uygun olarak değerlendirilir. Başvuru yapmanız gerekmez. Sistemlerimiz gösterilmeye uygun içerik belirlediğinde bu içeriğin sıralaması; içeriğin alaka düzeyi, belirginlik, güvenilirlik, güncellik, konum ve dil gibi çeşitli faktörlere göre otomatik olarak belirlenir.

Yayıncı Merkezi‘ni kullanarak, markanızın yönetilmesini ve Google’ın sitenizi dizine eklemesini kolaylaştıracak RSS özet akışları, web sitesi URL’leri, videolar ve sitenizle alakalı daha birçok ayrıntıyı tanımlayabilirsiniz. Yayınlar için “Haber kaynağı” sayfanız yoksa Yayıncı Merkezi bunu oluşturmak için de kullanılabilir. Bu sayfa, Google Haberler kullanıcılarının istediklerinde yayınları takip etmelerini ve en son içeriklerini görmelerini sağlar.

Yayıncı Merkezi, uygun olduğu düşünülen içeriği yönetmenize yardımcı olsa da uygunluk otomatik süreçle belirlenir. Bu bilgi ışığında, Yayıncı Merkezi’ni kullanma konusunda onay alınması, Yayıncı Merkezi aracılığıyla içerik gönderilmesi veya Haber kaynağı sayfasına sahip olunması, içeriklerin aşağıdaki yerlerde gösterileceği anlamına gelmez:

  • Google Haberler’deki arama sonuçları
  • “Sizin için” veya Başlıklar gibi Google Haberler özellikleri
  • En çok okunan haberler veya Haberler sekmesi gibi Arama’daki haber yüzeyleri

İçeriğinizin Google Haberler’de yer almasını istemiyorsanız Google Arama’da dizine eklenmeniz kesintiye uğramadan ve sıralamanız etkilenmeden erişimi engelleyebilirsiniz.

Düzenli olarak orijinal haber içerikleri üretip yüksek düzeyde uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirliğe sahip olduğunuzdan emin olun (temel güncellemelerle ilgili blog yayınımızda bu konu hakkında faydalı öneriler sunulmaktadır). Sistemlerimiz düzenli olarak çalışır ve bir site, ölçütleri daha iyi karşılayacak duruma geldiğinde bunu otomatik olarak saptar.

Hiçbir sistem mükemmel olmadığından biz de otomatik sistemimizi iyileştirmenin yollarını aramaya devam ediyoruz. Ancak mevcut otomatik sistem, başvuru sürecimizi yaklaşık iki yıl önce kullanımdan kaldırdığımızdan beri ulusal markalardan tutun da gelişmekte olan yerel yayınlara kadar binlerce yeni yayıncının Google Haberler’den ve Arama’daki haber yüzeylerinden ziyaretçi almasını sağlamıştır.

Ayrıca daha fazla bilgi edinmek için Google’da haberlerin işleyişi sitesini ziyaret etmenizi de öneririz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Google Haberler’de nasıl yer alınır? Google News’te başarının sırrı!