sv

Hyundai Ioniq 6 Türkiye’de ne zaman satışa sunulacak? [Özel Haber]

16 Mart 2023 13:46

Yeni nesil Kona ile birlikte Türkiye macerası merak edilen Hyundai Ioniq 6 için satış takvimi büyük oranda netleşmiş durumda.

Ioniq 5 ile birlikte adeta kendi sınırlarını yeniden yazan Hyundai, hemen ardından karşımıza çıkarttığı Ioniq 6’da da genetik kodları baştan yazdı. Fütüristik tasarım yaklaşımıyla alıştığımız sedan ve fastback modellerden tamamen ayrılan ailenin yeni üyesi, geride bıraktığımız 2022’de Avrupa pazarında yollara çıkmaya başladı. 2023’e geçişle birlikte Türkiye macerası da artık merak edilmeye başlanan Hyundai Ioniq 6 için marka yetkililerine sorularımızı yönettik. Bu kapsamda 2023 yılı bitmeden Türkiye listelerine gireceği netlik kazanan Ioniq 6, bir değişiklik olmaz ise Ekim-Kasım döneminde Türkiye’de de satışa sunulacak. Hyundai ekibi, 58 kWh ve 77.4 kWh batarya kapasitesine sahip her iki versiyonun da aynı anda listelere gireceği bilgisini de paylaştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 6 teknik özellikleri

Ioniq 6 ürün gamına rakamsal bazda baktığımızda temel hatlarda ikiye ayrıldığını görüyoruz. Giriş seviyesinde 53 kWh kapasiteli bir batarya ve arka aksta konumlanan tek elektrik motorlu kombinasyon kullanıcıları bekliyor. Bu dinamiklerde 218 PS güce sahip olacak versiyonda menzil değerleri ise 450-480 kilometre aralığında seyredecek. 100 kilometrede 14 kWh’lik tüketim yakalaması beklenen paketin pazardaki en verimli elektriklilerden olacağını da belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ailenin bir üst noktasında ise devreye 77,4 kWh’lik çok daha yüksek kapasiteli bir batarya ve çift elektrik motorlu kombinasyon giriyor. Bataryanın yüksek kapasitesini 0,21 cd’lik sürtünme katsayısı ile destekleyen otomobilde 614 kilometrelik menzil mümkün olacak. Ioniq 6 menzili kadar hızlı şarj desteğiyle de premium modelleri aratmıyor. 800V’a kadar desteğin sunulduğu batarya, 350 kW’lık kaynak üzerinden yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine 18 dakikada getirilebilecek. Performans tarafında ise 325 PS güç ve 605 Nm’lik tork değerleriyle, otomobilin 5,1 saniyede 0’dan 100’e erişebilecek olması dikkat çekiyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hyundai Ioniq 6 Türkiye’de ne zaman satışa sunulacak? [Özel Haber]