sv

iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği hayat kurtarmaya başladı bile

05 Aralık 2022 19:00

Amerikalı teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen ve Eylül ayında satışa sunulan iPhone 14, hayat kurtarmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere, yeni akıllı telefon serisinin tanıtıldığı Eylül ayında, bu serinin diğer modellerde bulunmayan bir özelliğe sahip olacağı ve bu özelliğin de uydu üzerinden haberleşme hizmeti olduğu açıklanmıştı. Ancak söz konusu özelliğin gelmesi için yeni iOS sürümünün beklenilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

İşte geçtiğimiz aylarda nihayet bu özelliğe kavuşan iPhone 14 kullanıcıları, merakla söz konusu özelliği denerken, özelliğin kusursuza yakın şekilde çalıştığını görmemizi sağlayan ilk olay Alaska’dan geldi.

iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği hayat kurtarmaya başladı bile

Bir kar fırtınası sonrası telefonun çekmediği bir alanda mahsur kalan iPhone 14 kullanıcısı, akıllı telefonu sayesinde uydu üzerinden acil durum bildiriminde bulunarak yardım çağrısı yaptı.

Söz konusu bildirim üzerine derhal harekete geçen Amerikalı yetkililer, şansız adamı kurtarırken, iPhone 14’ün verdiği konum bilgisinin neredeyse nokta atışı olduğu bilgisi verildi. Tabi söz konusu özelliğin şu an için oldukça sınırlı sayıda ülkede kullanıldığını ve bu özelliğin tüm dünyaya yayılabilmesi için birkaç senenin geçmesi gerekebileceğini hatırlatalım. Ayrıca Apple tarafından yapılan açıklamalarda, hizmetin ısrarla ilk 2 yıl boyunca ücretsiz olacağının altı çizilmişti. Bunun anlamı söz konusu özellik ülkemize gelene kadar, ücretsiz olma niteliğini kaybedebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği hayat kurtarmaya başladı bile