sv

iPhone 14 ve Apple Watch Series 8’den hayat kurtaracak adımlar

11 Eylül 2022 01:20

Akıllı teknolojilerin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu şu günlerde, aslında bu yeniliklerin konfor ve rahatlığımızı arttırmaktan çok daha fazla işlevi olduğunu da sevinerek görebiliyoruz. Öyle ki özellikle son zamanlarda artan bir şekilde gelen haberlerde, “akıllı saati sayesinde hayatta kaldı”, “akıllı telefonu hayatını kurtardı” gibi içeriklere sıklıkla rastlamak mümkün.

Her ne kadar bu haberlerin birçoğunda bahsi geçen akıllı cihazlar, kurtuluş hikayesinin ufak bir parçası olsa da, tıpkı üst üste 3 gece kullanıcısını uyararak doktora görünmesini tavsiye eden Apple Watch’unun sözünü dinleyerek doktora gidip, birkaç gün daha geç kalsa hayatta kalamayacağını öğrenen Amerikalı kadın olayında olduğu gibi, bazen bu cihazlar doğrudan hayat kurtaran yardımcılar konumuna da gelebiliyor.

iPhone 14 ve Apple Watch Series 8 artık daha çok hayat kurtaracak!

İşte Apple tarafından geliştirilerek 7 Eylül’de tanıtımı yapılan cihazlarda yer verilen çarpışma algılama özelliği, bu gibi örnekleri fazlasıyla arttıracaktır. iPhone 14 serisindeki tüm modeller ile Apple Watch Series 8 modelinde yer alan ve aslında trafik kazası algılama özelliği olarak da adlandırılabilecek bu özellik, G kuvvetini ölçümleyebilen ve bu sayede bir çarpışma yaşanıp yaşanmadığını algılayabilen sensörlerle donatılmış.

Olası bir çarpışma anında devreye giren bu özellik, kullanıcılara durumu doğrulamak için 10 saniye veriyor ve sonrasında otomatik olarak acil durum listesindeki kişiler ile acil servis birimlerine arama yaparak bilgi verilebilmesini sağlıyor. Böyle bir durumda kalan kullanıcılar için telefonları yakın konumdaysa telefonlarından değilse akıllı saatleri üzerinden devreye giren bu özellik, maalesef hiç gerçekleşmesi istenmese de olası kazalarda çok fazla hayat kurtarma potansiyeli taşıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

iPhone 14 ve Apple Watch Series 8’den hayat kurtaracak adımlar