Sosyalping Teknoloji Haberleri

Dünya Teknoloji Arşivi

İşten çıkarma dalgasına Spotify da katıldı!


Ayrıca Ek, İçerikten Sorumlu Başkan Dawn Ostroff’un da değişikliklerin bir parçası olarak görevinden ayrıldığını söyledi.

Google’dan Sundar Pichai gibi Ek, “bizi bugün buraya getiren hamlelerin tüm sorumluluğunu üstlendiğini” söyledi. Şirket, çalışanlarına ortalama 5 ay kıdem tazminatı ile birikmiş ve kullanılmayan izin, kıdem döneminde sağlık, göçmenlik desteği ve kariyer desteği sağlayacak.

Ek, şirketin mühendislik ve ürün işlerini yeni baş ürün ve baş işletme görevlilerine devrederek “en üstten itibaren çalışma şekillerini temelden değiştirdiğini” söyledi. “Bu değişiklikler, işimi en iyi şekilde yaptığım kısma geri dönmeme, yani Spotify’ın geleceği üzerinde çalışmaya daha fazla zaman ayırmama imkan verecek.”

İşten çıkarma dalgasına Spotify da katıldı!

Diğer teknoloji firmaları gibi Spotify da son birkaç yılda, özellikle podcasting alanında hızla genişledi. Podcast ağlarına, barındırma hizmetlerine ve The Joe Rogan Experience gibi şovlara bir milyar doların üzerinde para harcadı. Ek’e göre bu çabanın çoğu, podcast içeriğini 40 kat artıran baş içerik sorumlusu Dawn Ostroff tarafından yönlendirildi. Ancak Ostroff değişikliklerin bir parçası olarak şirketten ayrılacak.

Spotify, kısmen ekonomideki gerileme ve kısmen de pandamı dönemindeki işe alma çılgınlığı nedeniyle toplu işten çıkarmalarda diğer teknoloji devlerine katılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Microsoft, Amazon, Meta ve Google toplamda 51.000 çalışanı işten çıkardı. Ancak 2020’den 2022’ye kadar bu şirketler, çıkardıklarından  çok daha fazla çalışanı işe aldı. Spotify’ın 2021’de 6.617 çalışanı vardı ve bir yıl sonra işten çıkarmalardan önce 9.800 çalışanı vardı.