Sosyalping Teknoloji Haberleri

Dünya Teknoloji Arşivi

Kripto paralar yeni dava sürecinden ötürü değer kaybedebilir

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Toronto Cash’in kurucularını kara para aklama ve yaptırım ihlalleriyle suçladı. Kripto para birimi karıştırıcısı, 7 milyar dolardan fazla çalıntı fonu akladığı iddiasıyla ilk kez geçen yıl ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Adalet Bakanlığı artık Toronto Cash’in 1 milyar dolarlık kara para aklamayı kolaylaştırdığını iddia ediyor; buna Kuzey Koreli siber suç örgütü Lazarus Group tarafından karıştırıcıdan aktarılan 455 milyon dolar da dahil. Genel suçlamalar arasında “kara para aklamak için komplo kurmak, yaptırımları ihlal etmek için komplo kurmak ve lisanssız para aktarma işi yürütmek için komplo kurmak” yer alıyor. Kurucu ortak Roman Storm Washington Eyaletinde tutuklanırken, Toronto Cash’in diğer yarısı Roman Semenov hala kaçak durumda.

Kripto paralar yeni dava sürecinden ötürü değer kaybedebilir

Başsavcı Merrick B. Garland yaptığı açıklamada “Bu suçlamalar, suçlarını gizlemek ve kimliklerini gizlemek için kripto para birimine yönelebileceklerini düşünenlere, kripto para birimi karıştırıcıları da dahil olmak üzere bir başka uyarı olarak hizmet etmelidir: Planınızın ne kadar karmaşık olduğu veya kendinizi anonimleştirmek için ne kadar girişimde bulunduğunuz önemli değil. Adalet Bakanlığı sizi bulacak ve suçlarınızdan sorumlu tutacaktır” dedi.

Eğer yabancıysanız, kripto para mikseri, fonların kaynağından yeni sahibine kadar takip edilmesini zorlaştıran bir hizmet. Bitcoin ve Ethereum gibi çoğu blok zinciri görünür durumdadır, bu nedenle bir mikser, ister makul ister yasa dışı faaliyetler için olsun, kişilerin para akışlarını gizlemelerine yardımcı olur. Kripto para analiz firması Chainasis, 2022’de yasa dışı faaliyetleriyle bilinen kripto adreslerinin işlemlerin neredeyse %10’unda karıştırıcılar kullandığını tespit etti.