Sosyalping Teknoloji Haberleri

Dünya Teknoloji Arşivi

Meta Verified Mavi Tik Nasıl Alınır?

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk’ın rekor bir ücretle Twitter’ı satın alması, sosyal medya platformları için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştu. Musk’ın Twitter’da hayata geçirdiği veya hayata geçirileceğini duyurduğu bazı uygulamalar önemli tartışma yaratmış, çokça eleştirilmişti. Bunlardan en dikkat çekeni ise şüphesiz “ücretli mavi tik” uygulamasıydı. Kısa süre önce Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının çatı şirketi olan Meta da Twitter’dakine benzer bir ücretli mavi tik uygulamasını hayata geçireceklerini duyurdu: Meta Verified. Detaylara birlikte bakalım.

Mavi tik, platformdaki bir hesabın gerçek olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle siyasilerden sporculara, şirketlerden kamu kurumlarına kadar sosyal medya hesabı olan pek çok kişi ve kuruluş için son derece önemli. Elon Musk’ın, Twitter’ı satın aldıktan sonra mavi tik uygulamasını ücretli hale getirmesi ise pek çok kişi tarafından eleştirilmişti. Ancak diğer popüler sosyal medya platformları da ücretli mavi tik uygulamasını hayata geçirmeye başladı.

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, yeni abonelik sistemleri ile kullanıcılarının para ödeyerek mavi tik alabileceklerini açıkladı

Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, bir süre önce Instagram hesabında yaptığı bir paylaşımla Meta Verified isimli yeni abonelik sistemini duyurdu. Bu uygulama ile kimliğini doğrulayan Facebook ve Instagram kullanıcıları para ödeyerek mavi tik alabilecek.

Zuckerberg, Meta Verified isimli uygulama ile platformlardaki güvenliğin ve gerçekliğin artırılacağını ifade ediyor. Ancak uygulamanın sağladığı fırsatlar da var.

Meta Verified ile doğrulanmış hesaplar bazı avantajlara sahip olacak

Yapılan açıklamaya göre mavi tik satın alan kullanıcıların gönderileri daha fazla görünür olacak. Bunun yanı sıra bu hesaplar daha yüksek güvenlik önlemleri ile korunacak ve kullanıcılar müşteri hizmetlerine daha kolay bir şekilde erişebilecek.

Ayrıca mavi tikli kullanıcıların yorumları öncelikli olacak ve platformlarda bu kullanıcılara özel çıkartmalar yer alacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Meta Verified uygulaması hâlihazırda mavi tiki olan kullanıcıları etkilemeyecek. Bununla birlikte Meta Verified ilk etapta şirketlerin ve işletmelerin başvurusuna açık olmayacak.

Yeni uygulamayla mavi tik sahibi olmak isteyenlerin sosyal medya hesaplarındaki isimleri ile kimliklerindeki isimleri uyuşmak zorunda

Ayrıca Meta, mavi tik satın almak isteyen kullanıcıların profillerinde, kendilerine ait bir fotoğrafın yer alması gerektiğini açıkladı.

Meta Verified, bu hafta içerisinde Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma açılacak

Uygulamanın diğer ülkelerde ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil. Ancak Zuckerberg uygulamanın “çok yakında” diğer ülkelerde de kullanımda olacağını açıkladı.

Meta Verified aboneliğine sahip olmak için istenen ücretler de belli oldu

Buna göre Facebook ve Instagram hesaplarının mavi tikli olmasını isteyen iOS kullanıcılarından 14,99 dolar talep edilecek. Web için ise bu tutar 11,99 dolar olarak açıklandı.