sv

Microsoft’un Activision Blizzard alımı Nvidia ve Google’ı da endişelendiriyor

13 Ocak 2023 08:50

Microsoft‘un Activision Blizzard alımı, ortaya çıktığı kadarıyla sadece Sony şirketini Nvidia ve Google‘ı da endişelendiriyor

Kaçıranlar için Microsoft, geçtiğimiz yıl içerisinde Activision Blizzard firmasını kâğıt üzerinde satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için tam 68,7 milyar dolar ödedi. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim Activision Blizzard, Microsoft’a ve Xbox tarafına anlaşma kapsamında geçti. Ancak bu durum pazarda büyük bir tekel endişesi oluşturdu, bu yüzden satın alım birçok ülkede detaylıca inceleme altına alındı. Bundan dolayı satın alma süreci halen tam olarak tamamlanmadı. Halen Microsoft dev oyun şirketinin yönetimini eline geçiremedi.

Haziran ayına kadar tamamlanması beklenen ancak bu halen kesin olmayan sürece bugün internet devi Google ve ekran kartı devi Nvidia da dahil oldu. Bloomberg’in haberine göre iki dev isim Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alma planıyla ilgili “endişelerini” Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) iletti. Kaynaklar iki şirketin de FTC’ye, Activision Blizzard’ı satın alarak Microsoft’un bulut, abonelik ve mobil oyun pazarlarında haksız bir avantaj elde edeceğini belirttiğini bildiriliyor. Açıklamaya göre Nvidia satın alıma açık olarak karşı çıkmıyor ancak oyunlara eşit erişime (Tüm platformlar için çıkış) önem verilmesini istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konularda geçtiğimiz ay bazı açıklamalarda bulunan Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer, ilk olarak “Sony, Xbox’ı küçülterek büyümek” istiyor dedi. Spencer aynı zamanda “Sony’nin sektöre bakışı bizden çok farklı. Oyunlarını PC’ye hemen çıkarmıyorlar, oyunlarını piyasaya sürdüklerinde abonelik servislerine hemen (PlayStation Plus) koymuyorlar.” açıklamasını da yaptı.

Spencer, Sony’nin Activision Blizzard alımının neden gerçekleşmemesi gerektiğine dair söylemlere öncülük ettiğini belirterek, şirketin Call of Duty üzerinden PlayStation’lar ile konsol pazarındaki baskın konumunu korumaya çalıştığını da söyledi. “Dünyanın en büyük konsol üreticisi, platformlarında yayınlanmaya devam edeceğimizi söylediğimiz tek bir oyun serisi (Call of Duty) hakkında itirazda bulunuyor.” cümlesini kuran Phil Spencer, ayrıca “Bu, seçim ve erişim imkânı üzerinden müşterilere fayda sağlayan bir anlaşma.” dedi.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Microsoft’un Activision Blizzard alımı Nvidia ve Google’ı da endişelendiriyor