Sosyalping Teknoloji Haberleri

Dünya Teknoloji Arşivi

Sony Honda Mobility ilk otomobilini tanıttı!

Teknoloji dünyası geliştikçe, farklı sektörlerin de birbirlerine yaklaşıklarını ve ortaklıklar kurmaya başladıklarını görüyoruz. Sony ve Honda tarafından geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan yeni birliktelik ise, bu konunun en güzel örneklerinden biri oldu. Söz konusu ortaklık kapsamında Sony Honda Mobilitiy (SHM) isimli bir otomobil üretim şirketi kurulduğunu açıklayan teknoloji devleri, ilk otomobil markasını da CES 2023 fuarında açıklamış oldu.

 

SHM’den yapılan açıklamaya göre, şirket yeni otomobillerini AFEELA markasıyla satışa sunacak. Fuarda boy gösteren bu araca baktığımız zamansa, karşımıza bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi bir otomobilin durduğunu görüyoruz. Gerek ön ve arka farları, gerekse de jantları ile son derece havalı bir görünüme sahip olan Afeela asıl sürprizi iç mekanda yapıyor.

Sony Honda Mobility ilk otomobil prototipini tanıttı - Resim : 2

Sony Honda Mobility ilk otomobil prototipini tanıttı

Fiziksel tuşlardan olabildiğince kaçınan ve Sony teknolojisini ön plana çıkaran Afeela 14’ü dış kısımda 31’i ise iç kısımda olmak üzere toplam 45 farklı kamera ve sensöre sahip. Yarım kesik direksiyon tasarımı ile dikkat çeken aracın ön paneli ise boydan boya dokunmatik ekranla kaplı. Ayrıca bu panelin sağ ve sol taraflarında yan ayna görevi göre iki ekranın daha bulunduğunu da belirtelim.

Tamamen elektrikle çalışacak olan bu aracın motor veya menzil bilgisine ilişkin şimdilik bir açıklama yapılmadı. Ancak SHM’nin daha önceki ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla, bu aracın 2025 yılında yollara çıkacağını bir kez daha hatırlatalım.