sv

Tesla Süper Bilgisayarını Yeniledi! Artık Çok Daha Güçlü!

04 Eylül 2022 14:06

Elektrikli otomobil teknolojisinin lideri Tesla, altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. Dünyanın en güçlü bilgisayarlarına sahip şirket, süper bilgisayarını daha da güçlendirdi. İşte Dojo isimli süper bilgisayarında yapılan yenilikler ve kazandığı yeni özellikler!

Tesla Süper Bilgisayarı Artık Daha Güçlü! İşte Süper Bilgisayarın Yeni Özellikleri

Elektrikli otomobil ve otonom araç teknolojisinde dünya markası olan Tesla, yine gündemde kalmayı başardı. Şirket teknolojik gelişiminin önemli pay sahiplerinden süper bilgisayarı Dojo’yu geliştirmeye devam ediyor. Tesla otomobil teknolojisi ağının önemli parçası olan Dojo, “süper bilgisayar” sınıfında yer alıyor. Dünyanın en güçlü bilgisayarları arasında bulunan Dojo için Tesla’dan yeni yatırımlar geldi.

Şirketten yapılan son açıklamaya göre Dojo’nun Tesla otomobillerinden gelen verileri işleyen biriminde geliştirme yapıldı. Yapılan geliştirmeyle birlikte “sinir ağı birimi” için %28 oranında bir GPU artışı gerçekleşti. Şirket geliştirme için süper bilgisayarına 1.600 adet ekran kartı ilave etti.

Süper Bilgisayar Listesinde Yedinci Oldu

Tesla Dojo

Şirket tarafından süper bilgisayarı Dojo için önemli değişikliklerde gerçekleştirildi. Özellikle donanımsal değişiklikler süper bilgisayarın kimliğinde yenilemeyi sağladı. Söz konusu donanım değişikliğinin ekran kartı bazında olduğu belirtildi. Tesla tarafından “GeForce RTX 30” serisi ile aynı mimariyi kullanan “Nvidia A100” modeli kullanıldı. Şirketin Dojo’da bulunan “Nvidia A100” ekran kartı sayısını 7.360 adete çıkarttığı belirtildi.

Şirketin mühendislik departmanından yetkili isimler tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda şirketin şu an 7.360 adet “Nvidia A100” ekran kartı bulunan Dojo’yla ilgili iddia geldi. İddiaya göre dünya genelinde ekran kartı bazında Dojo, 7.sırada yer alıyor. Sıralamadaki bu iyileşmede %28’lik artışın önemli etki oluşturduğuna dikkat çekildi. Yapılan açıklamada ayrıca şirketin Dojo’ya GPU eklemesi konusunda çalışmaya devam edeceği de belirtildi.

Dojo Nedir?

Tesla Dojo

Dojo, elektrikli otomobil devi Tesla’nın süper bilgisayarıdır. Şirketin patronu Elon Musk tarafından bu şekilde isimlendirilmiştir. Dojo, bir tür “sinir ağı birimi” olarak işlev görüyor. Temel fonksiyonu ise Tela otomobillerinden gelen verileri muhafaza etmek ve değerlendirmeden geçirmektir. Bu şekilde otonom araç teknolojisinde gelişim/iyileştirme sağlanabiliyor. Dojo’nun analiz ettiği veriler, Tesla’ya ait “FSD” otonom sürüş teknolojisinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Söz konusu bilgilerin dışında Tesla’nın Dojo isimli süper bilgisayarla temel amacına dair net bilgi bulunmamaktadır.

Tesla, Dojo’da şu anda “Nvidia A100” ekran kartını kullanıyor. Ancak şirketin ana hedefinin kendi çipini üretebilmek olduğu belirtildi. Şirket tam “362 TFLOP” hızında olacak “D1 Dojo” isimli çip geliştirmeye çalışıyor. Süper bilgisayar klasmanında GPU sınıfının dünya yedincisi Dojo’nun performans durumu hakkında bilgi bulunmuyor.

Dojo Süper Bilgisayar Özellikleri

Fonksiyonel Birim SIMD matris birimi Eğitim Alanı Kabin (raf)
4 iş parçacığı SMT (Simetrik Çoklu İplik) D1 Çip 645mm^2 ~1 sq ft25 D1 Chips Raf başına 12 Eğitim Karosu (tepsi başına 6’lı 2 tepsi)
512 GBps (4x 128 GBps) ağ bant genişliği D1 başına 354 İşlevsel Birim (eğitim düğümleri) 36.000 GBps (4x 9 TB) ağ bant genişliği 132GB SRAM/raf180kW/raf
1.25MB SRAM 16.000 GBps (4x 4TB) ağ bant genişliği 11 GB SRAM/tile Exapod 10 raf

Her modül arasında 36 TBps

442,5 MB SRAM 52VDC giriş üzerinde VRD Her 5 raf bölmesinin her iki tarafında büyük DRAM havuzları olan genel amaçlı CPU’lar bulunur
2 Ghz 400W (oldukça düşük) Yönetmek için tam mekanik 15kW Tam 2 sıra üzerinde 4 DRAM havuzu, 10 raflı Exapod
25 D1’den 10kW ve VRD’lerden ve diğer ek yüklerden 5kW 1.32 TB SRAM/Exapod
Exapod başına 1.8 MW

KAYNAK

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tesla Süper Bilgisayarını Yeniledi! Artık Çok Daha Güçlü!